10 książek o modzie, które powinien przeczytać każdy pasjonat i projektant mody!

Rysunek z ksiazkami o modzie

W ostatnim czasie liczba miłośników mody wzrasta w szaleńczym tempie. Podobnie jest z książkami o modzie, które z roku na rok coraz liczniej wypełniają półki w księgarniach. Które z nich są jednak naprawdę warte przeczytania? Sprawdźcie poniższe zestawienie 10 pozycji, które zdecydowanie powinny znaleźć się na liście MUST READ każdego, komu bliski jest temat mody.

1. „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL. „Aleksandra Boćkowska

Okładka książki dla projektantów mody  "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL"

Powrót do czasów, kiedy moda traktowana była jako forma walki z systemem. Autorka książki swoim lekkim piórem opisuje między innymi historię twórczości osób, które w okresie PRL-u miały decydujący wpływ na to, jak społeczeństwo odnosiło się do trendów i branży modowej. Oprócz ujmujących historii zobaczymy tam również zbiór archiwalnych fotografii, w pełni oddających klimat tamtego okresu. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce zgłębić wiedzę historyczną na temat polskiej mody.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


2. „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody.” -Bertrand Meyer-Stabley

Okładka książki o modzie "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody."

Kobiety sukcesu, wyjątkowo utalentowane i silne osobistości. Wśród nich: Vivienne Westwood, Coco Chanel, Nina Ricci, Elsa Schiaparelli, Sonia Rykiel, Jeanne Lanvin, Miuccia Prada, Róża Bertin, Jeanne Paquin, Madeleine Vionnet, Madame Gres i Carven. To nazwiska kreatorek mody, które były i nadal są inspiracją dla milionów kobiet i projektantów na całym świecie. Bertrand Meyer-Stabley w swojej książce o modzie przedstawia biografię i kulisy pracy cenionych ikon stylu, których zasługi dla współczesnej mody są niezliczone. Warto więc poświęcić swój czas i zapoznać się ze światem wybitnych przedstawicielek mody kobiecej.

3. „Jak czytać modę. Szybki kurs interpretacji stylów.” – Fiona Ffoulkes

Okładka książki z poradami modowymi "Jak czytać modę. Szybki kurs interpretacji stylów."

Szybki kurs interpretacji stylów, to kieszonkowa wersja przewodnika po kluczowych zagadnieniach dotyczących mody. Książka ta, to spis konkretnych informacji o trendach, dodatkach, fryzurach i rodzajach makijażu. Fiona Ffoulkes pozwoliła zrozumieć interpretację mody na przestrzeni ostatnich 200 lat. Co noszono i czego nie można było ubrać oraz jakie sukienki i dodatki były symbolem poszczególnych epok. Jeśli szukacie mini wersji encyklopedii o modzie, która dostarczy wam użytecznej wiedzy, to bez zastanowienia sięgnijcie po tę lekturę.

4. „100 idei, które zmieniły modę” – Harriet Worsley

Okładka książki poruszającej tematy modowe "100 idei, które zmieniły modę"

Jaki wpływ na modę dzisiejszych czasów wywarły ubrania sportowe? Kiedy spodnie zostały uznane za dopuszczalny element w damskiej garderobie i jaki jest najsłynniejszy zapach świata? Odpowiedzi na te, oraz wiele innych wzbudzających ciekawość pytania, dotyczących świata mody znajdziecie w książce „100 najbardziej wpływowych idei, które zmieniły modę”. Autorka Harriet Worsley, w przemyślany sposób dobrała wszystkie najbardziej istotne kwestie, między innymi wydarzenia kulturalne i społeczne oraz innowacje i wynalazki, które przyczyniły się do rozwoju przemysłu modowego.


5. „Modoterapia” – Antonina Samecka

Książka dla projektantów mody "Modoterapia"

Modoterapia to zbiór wartościowych treści, które pokazują, między innymi jak ubrania wpływają na nasze emocje, zachowania i to jak jesteśmy odbierani przez innych. Książka zawiera konkretne i nieco dowcipne porady, które pomagają w udoskonaleniu zawartości naszych szaf. Antonina Samecka zadbała także o wypowiedzi 11 osób, które uznała za odpowiednich specjalistów w zagadnieniach dotyczących stylu. Pubikacja została uzupełniona ilustracjami Igora Kubika. 

6. „Alexander McQueen. Krew pod skórą.” – Wilson Andrew

Książka o projektancie mody Alexander McQueen. Krew pod skórą."

Dziennikarz Andrew Wilson, spisując biografię cenionego, brytyjskiego projektanta mody przeprowadził rozmowy z jego rodziną, kochankami i przyjaciółmi. Lee nieustannie szukał spokoju, ale zawsze okazywał się on złudny. Opowieść o projektancie pokazuje jak wbrew pozorom, był to pozbawiony pewności siebie i skrzywdzony mężczyzna. Jego życie poza wieloma sukcesami, pełne było kontrowersyjnych zdarzeń i cierpienia, które przekładały się na wizje jego projektów.

7. „Vivienne Westwood” – Ian Kelly

Okładka książki o ikonie mody "Vivienne Westwood"

Vivienne Westwood — inspirująca kobieta, uznawana za skarb narodowy Wielkiej Brytanii. Zbiór wspomnień spisany przez brytyjskiego aktora i biografa — Iana Kelly. Książka opisuje zarówno życie prywatne, jak i historie zawodowe królowej punku. Poza fragmentami wywiadów znajdziemy tam również archiwalne fotografie, szkice oraz zaproszenia na pokazy. Idealna pozycja dla pragnących poznać kulisy świata mody.

8. „Anatomia trendu” – Henrik Vejlgaard

Okładka książki tłumaczącej zagadnienia mody "Anatomia trendu"

Książka autorstwa Henrika Vejlgaarda, czyli duńskiego prekursora socjologii trendów jest dogłębną analizą najważniejszych zagadnień dotyczących powstawania i popularyzacji trendów. Dzięki niej dowiecie się między innymi czym tak naprawdę jest trend i jaką rolę w jego kształtowaniu odgrywają trendsetterzy.

9. „Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć” – 
Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska

Różowa okładka książki o modzie "Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć"

Kompendium historii mody, nie tylko dla projektantów, w którym scharakteryzowano stroje poszczególnych epok, od starożytności po czasy najnowsze. Książka zawiera zagadnienia związane z najdrobniejszymi szczegółami odnoszącymi się do strojów. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się dziedziną mody lub wiąże z nią swoją przyszłość.

10. „Luksus. Dlaczego stracił blask” – Dana Thomas

Książka o największych domach mody "Luksus. Dlaczego stracił blask"

Francuska dziennikarka – Dana Thomas w swojej książce o modzie dostarcza szereg wiadomości dotyczących największych domów mody, pokazuje także, jak na przestrzeni lat zmienił się biznes modowy. W trakcie swoich obserwacji dotarła do najbardziej wpływowych osób, zarządzających potężnymi markami, aby w rezultacie dowiedzieć się co tak naprawdę oznacza pojęcie luksusu i skąd bierze się jego fenomen.

Autorka tekstu:  Magdalena Paszt

4,9/5 - (131 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News