Categories: artfilm

10 koreańskich filmów, które powinniście obejrzeć ?

7 listopada 2017 odbyła się trzecia edycja Warsaw Korean Film Festival, wydarzenia prezentującego najlepsze filmowe produkcje kinematografii południowokoreańskiej. Z tej okazji, wybraliśmy dla Was 10 najlepszych filmów koreańskich, które będziecie mogli zobaczyć w trakcie festiwalu!

Samotnie na plaży pod wieczór (reż. Hong Sang-soo)

Czy ucieczka przed własnymi uczuciami na drugi koniec świata może się udać? Próbuje się o tym przekonać piękna Young-hee, odwiedzając w Hamburgu swoją przyjaciółkę, włócząc się z nią po zamglonym mieście, dyskutując o zawiłościach życia. Jej związek ze starszym, żonatym mężczyzną właśnie się rozpadł, dziewczyna stara się ułożyć życie na nowo. Gdy wróci do Korei, spotkania z dawnymi znajomymi z branży filmowej w nadmorskim Gangneung, suto zakrapiane soju (a jakże!), odsłonią szczegóły jej przeszłości, relacji w której była, obnażą kłębiące się w niej wciąż uczucia.

Tunel (reż. Kim Seong-hun)

Ten dzień zaczął się dla Lee Jung-soo bardzo dobrze – właśnie ubił złoty interes i wraca do domu, na tylnym siedzeniu wioząc urodzinowy tort dla ukochanej córeczki. Droga prowadzi przez nowo otwarty, wydrążony w górze tunel, który, pech chce, zawala się z hukiem, a film przeskakuje na zupełnie inne tory. Bohatera przysypują tony kamieni i elementów wadliwej konstrukcji. Uchodzi co prawda z życiem, ale zostaje sam w ciemnościach i beznadziei, z niewielkim zapasem wody oraz wciąż działającym telefonem.

Pani Zło (reż. Jung Byung-gil)

Napędzana chęcią zemsty na mordercach swojego ojca, Sook-hee od dziecka szkolona jest przez przestępców na śmiertelnie niebezpieczną zabójczynię. O jej skuteczności przekonujemy się już w pierwszej scenie tego koreańskiego filmu akcji, rozgrywającej się w obdrapanej fabryce narkotyków. To, rozciągnięte na parę minut, w całości nakręcone z perspektywy bohaterki ujęcie, prezentuje jak z bezlitosną finezją rozprawia się ona z armią uzbrojonych po zęby zbirów. Pod koniec krwawego marszu dziewczyna zostaje jednak aresztowana i włączona do tajnego programu, mającego uczynić z niej rządową agentkę. Zgodnie z obietnicą, po 10 latach takiej pracy będzie znowu wolna. Jednak przeszłość upomni się o nią (oczywiście) znacznie wcześniej…

Pierwsze okrążenie (reż. Kim Dae-hwan)

Ji-young i Su-hyeon to para trzydziestolatków, żyjąca po swojemu, niemalże poza otaczającym ich światem. Przez siedem lat związku wypracowali własne rytuały i przyzwyczajenia, są ze sobą szczęśliwi. Rzeczywistość dopadnie ich jednak, gdy Ji-young zacznie podejrzewać, że jest w ciąży. Wizyta u rodziców obojga doprowadzi do bolesnych konfrontacji i do konieczność odpowiedzi na trudne pytania o przyszłość. Czy będzie to początek kryzysu ich uczucia? Sprawdźcie to zanurzając się w seans tej filmowej perełki!

Ścieżki na śniegu (reż. Kim Hee-Jung)

Jung-woo jest pozbawionym złudzeń alkoholikiem, który jeszcze raz podejmuje próbę przezwyciężenia choroby. Teraz udaje się do położonego w górskiej prowincji, prowadzonego przez siostry zakonne Domu Teresy. Mężczyzna jest niewierzący, a zakonnice nie przyjmują gości na zimę, ale siostra przełożona robi wyjątek ze względu na dawną znajomość z jego matką. W tym spartańskim miejscu, gdzie do dyspozycji dostaje mały, zimny pokoik z Matką Boską Częstochowską na ścianie, Jung-woo ma pokonać nałóg i stanąć życiowo na nogi. Nie będzie to łatwe – jedyne o czym marzy to zdobyć na tym odludziu butelkę alkoholu. Wkrótce pojawi się syndrom odstawienia i Jung-woo przestanie odróżniać rzeczywistość od zwidów, w których odezwą się demony jego duszy. „Ścieżki na śniegu” to zapadający w pamięć koreański dramat, którego nie możecie pominąć!

Pokojówka (reż. Kim Ki-young)

Oto młode małżeństwo z dwójką dzieci i z trzecim w drodze, mieszkające w dwupoziomowym domu w Seulu – spełniona rodzina koreańska lat 60. Mąż, Kim Dong-sik, jest nauczycielem muzyki i właśnie zaczyna rozglądać się za służącą, która odciąży jego żonę w pracach domowych. Znajduje ją w fabryce, gdzie prowadzi zajęcia śpiewu dla pracownic (i wśród których jest niezwykle popularny, co przysparza mu wielu kłopotów). Pojawienie się w domu atrakcyjnej, tajemniczej kobiety, i krótka chwila słabości Kima na zawsze zburzą spokój rodziny, oddalą marzenie o niezmąconym, mieszczańskim życiu. Plątanina emocji będzie gęstnieć z każdym ujęciem, a niezwykle sugestywnie filmowany dom, mający być bezpieczną przystanią, stanie się dla bohaterów śmiertelną pułapką.

Cudowne Lata (reż. Kim Hee-Jung)

Trzynastoletnia Soo-ah mieszka na koreańskiej prowincji ze swoją mamą, prowadzącą małą restaurację i próbującą ułożyć sobie na nowo życie po śmierci męża. Dziewczyna jest zamknięta w sobie i najlepiej czuje się w świecie swoich małych nawyków: idąc ulicą liczy każdy krok, a po powrocie do domu siada przed telewizorem i ogląda zdarte kasety wideo. Rzeczywistość wokół niej skrzeczy – w szkole można dostać po głowie od silniejszych dziewczyn, magnetowid w końcu odmawia posłuszeństwa, a Young-puo, nowy facet mamy, jest pospolitym właścicielem tonącego w błocie złomowiska. Od kiedy dwa lata temu zmarł jej ukochany ojciec, Soo-ah jest głęboko nieszczęśliwa, a w dodatku podejrzewa, że jej prawdziwą mamą jest tak naprawdę… popularną gwiazdą muzyki pop, Yoon Seor-yeong.

Miłość i kłamstwa (reż. Heung-Sik Park)

Seul, rok 1943, schyłek długiej i niezwykle bolesnej dla Korei okupacji japońskiej. So-yool i Yeon-hee poznają się jako małe dziewczynki w gwonbeon, szkole dla artystek gisaeng. Mimo, że wywodzą się z dwóch zupełnie różnych światów, szybko zostają najlepszymi przyjaciółkami. Obie celują w klasycznej muzyce wokalnej i marzą, aby wspólnie podbić artystyczne kręgi Seulu. Ma im w tym pomóc Yoo-woon, narzeczony So-yool, muzyk o ugruntowanej pozycji. On jednak nieoczekiwanie większy potencjał dostrzega w głosie Yeon-hee i to jej proponuje wspólną pracę nad przebojową, popową płytą. Aby móc śpiewać coraz popularniejszy, ale wciąż jeszcze wzgardzany pop, dziewczyna musi wyprowadzić się z gwobeon. Zostawiona przez ukochanego i zdradzona przez przyjaciółkę, So-yool posunie się do ostateczności, aby się odegrać. Jej gniew poruszy lawinę wydarzeń, które zaważą na dalszym życiu całej trójki.

Prawda jest inna (reż. Lee Kyoung-mi)

Właśnie rozpoczyna się ogólnokrajowa kampania wyborcza. W chwilach tak wielkich emocji rodzina powinna trzymać się razem. Wie o tym Yeon-hong (ceniona w Korei Son Ye-jin), żona jednego z kandydatów, cały wieczór przygotowując dla męża stół pełen jedzenia. Inaczej widzi sprawę ich zbuntowana córka Min-jin, która przepada jak kamień w wodę. Czy uciekła z domu? Ktoś ją uprowadził? Jong-chan postanawia nie przerywać kampanii – może współczucie opinii publicznej pomoże mu wygrać? Zrozpaczona i zdeterminowana Yeon-hong rozpocznie jednak prywatne śledztwo, próbując wedrzeć się do świata swojego córki, o którym do tej pory nie miała pojęcia. Zrywanie kolejnych warstw rzeczywistości będzie dla kobiety schodzeniem do coraz głębszych kręgów piekielnych. Prawda zaboli.

Cały nasz świat (reż. Yoon Ga-eun)

10-letnia Sun w szkole trzyma się na uboczu. Jest wrażliwa i nieśmiała, a co gorsza znalazła się na celowniku grupy wygadanych dziewczyn, decydujących o tym kto jest w klasie fajny, a kto nie. Nadzieja na prawdziwą przyjaźń pojawia się, gdy tuż przed wakacjami Sun poznaje pewną siebie, tajemniczą Jin. Dziewczynki od razu znajdują wspólny język i zaczyna się wypełnione wspólnymi zabawami, niezapomniane lato. Po wakacjach Sun z przerażeniem odkrywa jednak, że Jin woli towarzystwo niemiłej Bory i jej koleżanek, ją omijając szerokim łukiem. Czy to koniec ich krótkiej przyjaźni?

Więcej informacji o 3. Warsaw Korean Film Festival znajdziecie na ich oficjalnym fanpage’u na Facebooku.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

3 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

3 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

4 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

4 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

5 dni ago