10 informacji o Netflixie, o których nie miałeś pojęcia

10 informacji o Netflixie, o których nie miałeś pojęcia
Wikipedia

Netflix to dzisiaj wiodąca platforma streamingowa z filmami i serialami. Dla jednych to ulubione źródło rozrywki, dla innych źródło wszelkiego zła psujące polską młodzież. Dowiedz się 10 ciekawostek o tej światowej platformie, które z pewnością przyciągną twoją uwagę.

Netflix to jedna z wielu obecnie istniejących platform VOD działających na całym świecie. W Polsce jest dostępna od 2016 roku. Netflix właściwie jest dostępny na całym świecie, choć istnieje kilka wyjątków. Największym z nich są Chiny, gdzie jednak serwis współpracuje z lokalnymi dostawcami treści. Pozostałe miejsca, gdzie nie ma dostępu do Netlixa to efekt sankcji amerykańskich, które zabraniają dostarczania usług na Krym, do Korei Północnej czy do Syrii.

10 informacji o Netflixie, które mogą zaskoczyć każdego

1. Powstanie Netflixa

Założycielem Netflixa jest amerykański biznesmen z Bostonu Reed Hastings. Tym, co pchnęło go do założenia własnej działalności z wypożyczaniem filmów była kara, jaką musiał zapłacić za niezwrócenie w terminie filmu do wypożyczalni Blockbuster. Reed musiał za przetrzymanie filmu Apollo 13 zapłacić 40 dolarów kary. Prawdopodobnie jest to tylko chwyt marketingowy, ale brzmi to ciekawie i tworzy bardzo ładną legendę.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

10 informacji o Neflixie, o których nie miałeś pojęcia
CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=359959

2. Netflix jest starszy do Google

To fakt. Netflix rozpoczął działalność w 1997 roku, sprzedając i wypożyczając płyty DVD. Korporacja Google zaczęła działalność w 1998 roku. Dziś oczywiście to firma znacznie większa od Netflixa, oferująca wyszukiwarkę Google.com, przeglądarkę internetową Chrome, usługi pocztowe Gmail, program Google Earth oraz urządzenia takie jak Google Pixel czy Chromebooki. Od 2015 roku korporacja ta nazywa się Alphabet i jest również właścicielem systemu Android oraz serwisu YouTube.

3. Netflix a DVD

Dziś już nikt może tego nie pamiętać, ale Netflix został założony jako firma wypożyczająca płyty DVD za pomocą poczty. Tak wyglądała sytuacja od 1997 roku aż do 2007 kiedy wprowadzono usługi strumieniowania materiału wideo poprzez sieć Internet.

4. Pierwsze własne DVD Netflixa

Pierwszym materiałem na DVD jaki Netflix sam „wyprodukował” było przesłuchanie Billa Clintona przed amerykańskim kongresem. Dotyczyło ono sprawy Moniki Lewinsky. Natychmiast po tym przesłuchaniu zostało ono nagrane na płytę DVD i rozprowadzane przez Netflix wysyłkowo w cenie 2 centów plus koszt wysyłki.

5. Polacy z Netflixa

Swój wkład w rozwój Netflixa miał także polski biznesmen i specjalista od DVD Arthur Mrozowski, który doradził użycie nowej technologii przy nagrywaniu filmów na płyty, która posłużyła do stworzenia wspomnianego już materiału z Billem Clintonem.

6. Polskie filmy Netflix

Netflix w ciągu ostatnich lat, stał się jednym z największych w Polsce producentów seriali. To jemu zawdzięczamy takie pozycje jak Erynie, Wielka Woda, Kajko iKokosz, Rojst ’97, Sexify i wiele innych seriali a także filmy „W lesie dziś nie zaśnie nikt” czy „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”.

7. Binge Watching

To stosunkowo nowe zjawisko polega na oglądaniu seriali w całych ciągach i przypomina uzależnienie. Widz po prostu nie może przestać, mając stały dostęp do kolejnych odcinków serialu lub też kolejnych sezonów albo innych seriali. Prawdopodobnie niedługo trzeba to będzie diagnozować jako chorobę i przechodzić terapie odwykowe.

8. Internet, a Netflix

Netflix jest na czele serwisów pod względem ilości streamingowanych danych. Zostawił on w tyle równie rozpoznawalne marki takie jak YouTube, Spotify, Twitch, Apple Music czy Tidal.

9. Netflix, a kablówka

W Stanach Zjednoczonych Netflix wypiera sieci kablowe z ich ofertą wielu kanałów dostarczanych do domów. Ma on tam już więcej niż one abonentów. Ale nie jest to jeszcze ostateczny triumf streamingu, gdyż popularna są tam również płatne platformy telewizji satelitarnych, które wciąż trzymają się mocno.

10 informacji o Neflixie, o których nie miałeś pojęcia
By Brian Cantoni – https://www.flickr.com/photos/cantoni/10715878456, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57069789

10. Praca w Netflixie

Netflix szczyci się dobrymi warunkami pracy w tym przedsiębiorstwie. Większość osób nie musi pracować, jak w przypadku typowych korporacji w określonych godzinach, tylko rozliczenie odbywa się poprzez wykonanie konkretnych zadań.

Zobacz też: Damien Echols – dzięki niemu powstał Eddie Munson ze „Stranger Things 4”

Damien Echols – dzięki niemu powstał Eddie Munson ze „Stranger Things 4”

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News