10 identycznych apartamentów, 10 zupełnie innych historii

Poruszający w swej prostocie projekt „10/1” autorstwa Bogdana Gîrbovana składa się z dziesięciu fotografii zrobionych w poszczególnych mieszkaniach tego samego budynku. Wykonane przez rumuńskiego artystę zdjęcia udowadniają, że nawet na przykładzie jednego bloku można dostrzec wyraźne rozwarstwienie i zróżnicowanie między mieszkańcami.

Artysta w swojej pracy udokumentował dziesięciopiętrowy blok mieszkalny, znajdujący się we wschodniej części Bukaresztu. Sam mieszka na jego najwyższym piętrze. Mieszkania, identyczne pod każdym względem, umieszczone są jeden nad drugim. Mają ten sam układ i metraż, życie właścicieli każdego z nich jest jednak zupełnie inne. „Jest to tylko jeden z około 70 000 bloków, wybudowanych w 1966 roku, stojących w obliczu tego samego problemu” mówi artysta.

Gîrbovan zrobił zdjęcie wnętrza każdego mieszkania pod tym samym kątem, by jak najlepiej uwidocznić różnice między poszczególnymi klasami społecznymi. Pokoje mogą być traktowane jako psychologiczny portret ludzi, którzy w nich mieszkają. Jedne puste i zimne, inne zapełnione różnymi rupieciami i pamiątkami. Sposób, w jaki projektujemy swoje wnętrza, odzwierciedla nasz charakter, historię, a także stosunek do dzisiejszych czasów.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

tekst | Agata Wojciechowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News