10 filmów krótkometrażowych, które trzeba zobaczyć podczas CINEMAFORUM

Kobieta leząca na łóżku obok mężczyzny

Zostało już raptem kilka dni do rozpoczęcia kolejnej edycji CINEMAFORUM, czyli prawdziwej kinowej uczty dla miłośników filmów krótkometrażowych.

CINEMAFORUM rozpocznie się już 6 listopada i potrwa do 10 listopada w warszawskiej KINOTECE. Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia jest darmowy. O wszystkich atrakcjach związanych z festiwalem pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: Najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata. Znamy datę tegorocznej edycji CINEMAFORUM

A dzisiaj, prezentujemy Wam zestawienie 10 filmów, które szczególnie polecamy zobaczyć podczas CINEMAFORUM. Więcej informacji o repertuarze znajdziecie tutaj oraz na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku.

1. One-Forty reż. Ulrich Seidl

Karl Wallner jest mężczyzną po pięćdziesiątce. W wieku 14 lat miał 140 cm wzrostu i wtedy właśnie przestał rosnąć. Reżyser pokazuje sceny z życia małego człowieka – w domu, pracy i wolnym czasie. Chciałem zrealizować film o życiu małej osoby bez pełnego hipokryzji współczucia typowego dla społecznie zaangażowanego kina dokumentalnego – mówił Ulrich Seidl.

2. Precautions Against Fanatics reż. Werner Herzog

Trenerzy koni i inni pracownicy toru wyścigowego opowiadają o swojej pracy, ale zawsze przerywa im starszy człowiek, który twierdzi, że jest prawdziwym ekspertem, a całą resztę trzeba wyrzucić. Pierwszy kolorowy film Wernera Herzoga to przesiąknięta absurdem, humorystyczna miniatura.

3. She Runs reż. Qiu Yang

Podczas zwykłej chińskiej zimy Yu, uczennica z małego miasta, próbuje opuścić szkolny zespół tańca aerobowego. Film był prezentowany w konkursie 58. Tygodnia Krytyki podczas festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał Leitz Cine Discovery Prize for Short Film.

4. Hector Malot: The Last Day of the Year reż. Jacqueline Lentzou

Zbliża się Nowy Rok. Sofia ma sen, o którym nikomu nie mówi: idąc po pustyni, dowiaduje się, że jest chora. Udaje, że jej to nie obchodzi. Film rok temu nagrodzono na festiwalu
w Cannes.

5. Patision Avenue reż. Thanasis Neofotistos

Mama Yanniego jest w drodze na przesłuchanie do roli Violi w sztuce Szekspira, gdy odkrywa, że jej młody syn został sam w domu. Poprzez serię rozmów telefonicznych stara się pogodzić najważniejsze role w swoim życiu, spacerując po najbardziej niebezpiecznej części centrum Aten, Patision Avenue. Film otrzymał w tym roku dwie nagrody na prestiżowym festiwalu
w Clermont-Ferrand.

6. Duszyczka reż. Barbara Rupik

Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie. Animacja otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Cinéfondation na
72. Festiwalu w Cannes.

7. Sometimes, I Think About Dying reż. Stefanie Abel Horowitz

Fran myśli o śmierci, jednak mężczyzna w biurze prawdopodobnie chce się z nią umówić. Film miał premierę na festiwalu Sundance i obecnie podróżuje po świecie jako część Sundance Shorts Tour.

8. Watermelon Juice reż. Irene Moray

Barbara i Pol spędzają kilka dni na wakacjach z grupą przyjaciół w domu pośród dzikiej przyrody. Chcą się dobrze bawić i znaleźć spokojną przestrzeń, w której mogą cieszyć się intymnością. Dzięki wsparciu Pola, na łonie natury, pomiędzy łzami a śmiechem, Barbara leczy stare rany i odnajduje na nowo swoją seksualność. Tytuł będzie w tym roku rywalizował o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii filmów krótkometrażowych.

9. Proch reż. Jakub Radej

Proch to studium drogi, jaką musi przejść ludzkie ciało od chwili śmierci aż po pogrzeb. Kolejne etapy tej drogi (prosektorium, kostnica, cmentarz) zestawione zostają z biurokratyczną buchalterią, która staje się udziałem również dobytku zmarłego lub zmarłej. Film ma dwie nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.

10. 60 kilo niczego reż. Piotr Domalewski

Krzysztof to prosty i szczery facet – dobry mąż, ojciec, pracownik. Jego pomysł na spokojne i szczęśliwe życie to mieć swoje zasady i starać się ich przestrzegać. Po 15 latach solidnej pracy w branży budowalnej, dostaje pierwszy poważny awans – zostaje kierownikiem żwirowni, którą jego firma właśnie przejęła. To jego pierwszy dzień w pracy. Nie zaczyna się dobrze. Dochodzi do wypadku. Jeden z pracowników zostaje mocno ranny podczas prac na wyrobisku. Przykry incydent rozpoczyna serię nieoczekiwanych wydarzeń, z którymi Krzysztof będzie się musiał zmierzyć. Film ma cztery nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.

Oceń artykuł. Autor się ucieszy