10 amerykańskich legend graffiti

Grafitti na moście

Grafficiarze potrafią jednocześnie ze strony jednych budzić podziw, u drugich zaś zniesmaczenie poddające w wątpliwość, czy tworzone przez nich dzieła to jeszcze sztuka, czy już wandalizm. Nie skupiając się jednak za bardzo na próbie odpowiedzi na to pytanie, przedstawiamy Wam 10 legend amerykańskiego graffiti, które koniecznie powinniście znać.

1. TAKI 183
Legenda graffiti. Jego tag to skrót od imienia i numeru ulicy, przy której mieszkał w Nowym Jorku. Działalność rozpoczął w latach 60. kiedy pracował jako kurier. Swoim nickiem oznaczał miejsca i ulice, które przemierzał. W 1971 roku The New York Times opublikował artykuł opisujący jego działalność. Natychmiastowa sława zainspirowała tysiące dzieciaków do tagowania ulic, czyniąc z graffiti popularne narzędzie rywalizacji wśród rówieśników.

Taki1832650_taki183

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


2. COPE 2
Fernando Carlo, jeden z najsławniejszych nowojorskich grafficiarzy, tworzy od 1978 – 79 roku, głównie na Bronksie. Zaczynał od graffiti na pociągach. Kilka lat później, razem ze swoją grupą Kings Destroy, wsławił się imponującymi muralami. Obecnie najczęściej kojarzony jest z charakterystycznymi „throw-up”. Osiągnął komercyjny sukces, zwłaszcza dzięki współpracy z Adidas, Converse i Time Magazine.

Cope 2 - 2 Cope 2 - 1

3. REVS
Nowojorski grafficiarz, od dwóch dekad artysta – prowokator. W latach ’90. współpracował z Adamem Costem. Grafficiarze zasłynęli z prostych stickerów w formie plakatu. W 1994, po aresztowaniu Costa, Revs zszedł do podziemia, tworząc na ścianach metra. Kolejnym etapem jego twórczości były metalowe stickery – wycięte z metalu napisy, które REVS umieszczał na murach, chodnikach i rurach. Aresztowany w 2000 roku. W 2004 roku w okolicach Brooklynu i  Dolnego Manhattanu pojawiły się stalowe rzeźby jego autorstwa.

REVS 2.jpgstrrrrrrrrrrrrrrrrrr

REVS 1.jpgsss

4. DONDI
Donald Joseph White – jeden z najważniejszych grafficiarzy w historii. Pierwsze graffiti jego autorstwa powstały w połowie lat 70. Początkowo tworzył proste tagi „NACO” i „DONDI”. Z czasem jego twórczość rozwinęła się w kierunku bardziej wyszukanych graffiti. W 1978 roku stworzył własną grupę – CIA (Crazy Inside Artists), w skład której wchodzili tacy grafficiarze jak: CRASH, DOC czy RASTA. Przez kolejne 20 lat wytworzył charakterystyczny styl, którym inspirują się kolejne pokolenia młodych grafficiarzy. Najsłynniejsze dzieło jego autorstwa to „Children of the Grave Parts 1,2 and 3” – trzy wagony nowojorskiego metra. Jego twórczość prezentowana jest w światowych muzeach.

dondiiiiiiiiiiii2

5. ZEPHYR
Andrew Witten – nowojorski grafficiarz, wykładowca oraz pisarz. Przygodę z graffiti rozpoczął w 1975 roku. Większość jego dzieł powstała na nowojorskich stacjach metra. Uchodzi za jednego z pionierów graffiti, którego twórczość prezentowana jest w muzeach. Do dziś wzorują się na nim początkujący twórcy. Współtwórca biografii Dondiego.

Zephyr_Graffiti365_p363

zephyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyr

6. LADY PINK
Sandra Fabara, działalność rozpoczęła w 1979 roku po aresztowaniu swojego chłopaka. Pogrążona w smutku, tagowała imię ukochanego na nowojorskich ulicach. Swoją twórczość rozwijała na studiach, przebywając w środowisku TC5 (The Cool 5) i TPA ( The Public Animals). W 1980 roku dołączyła do nowojorskiego show „GAS: Graffiti Art Success”. Młoda, zdolna i jako jedna z nielicznych kobiet tworzących graffiti, szybko stała się rozpoznawalną artystką. Jej twórczość można podziwiać m.in. w nowojorskim MET i Brooklyn Museum.

Lady Pink 2

pink-lady

7. JA
Jonathan Avildsen – legendarny amerykański grafficiarz, który działalność rozpoczął w 1984 roku. Swoimi tagami oznacza liczne mury, ciężarówki, stacje metra, nie tylko w Nowym Jorku, ale także w Los Angeles. Na swoim koncie ma także role filmowe. Dla policji wciąż pozostaje nieuchwytny.

ja 2

JA 1

Tekst: Wioleta Żochowska

3/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News