Sztuka o sztuce

#1 Wojciech Plewiński

Działający w drugiej połowie XX wieku fotograf współpracował z wielkimi nazwiskami polskich scen – m.in. Tadeuszem Kantorem, Jerzym Grzegorzewskim czy Andrzejem Wajdą. Wykonywał zarówno zdjęcia ze spektakli, jak i wyraziste portrety. Pracował także z wybitnymi pisarzami oraz malarzami. Fotografowane przez niego postaci zostały uchwycone w pełnym napięcia ruchu.

1 (7)

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


2 (7)

3 (6)

#2 Marta Ankiersztejn

Przedstawicielka młodego pokolenia polskiej fotografii (nie tylko) teatralnej. Fotografuje najnowsze spektakle, ale także wydarzenia okołoteatralne – konferencje, spotkania z artystami oraz performance. W swoich zdjęciach skupia się, jak na portrecistkę przystało, na fotografowanych postaciach, wydobywając ich indywidualne cechy. Głównym tematem jej prac pozostaje jednak interakcja między bohaterami fotografii. Na jej zdjęciach zobaczymy najczęściej próby medialne i spektakle, rzadziej sesje promocyjne. Fotografie Ankiersztejn są nieupozowane, niebagatelną rolę odgrywa wyczucie dramatyzmu autorki.

http://www.ankiersztejn.com/

4 (6)

5 (6)

6 (3)

7 (3)

#3 Bartek Warzecha 

Kolejny młody fotograf w naszym zestawieniu również nie ogranicza się do zdjęć stricte teatralnych. Współpracuje z wieloma gazetami, jego zdjęcia zdobiły niejedną okładkę, jednak dopiero sesja Etgara Kereta wykonana w warszawskim 'wąskim domu’ przyniosła mu światową sławę. Jego zdjęcia teatralne charakteryzują się iście malarskim wyczuciem – artysta operuje planami, a kadry dobiera zawsze tak, aby jak najwięcej się na nich działo. Widzimy więc na nich nie tylko aktorów, ale także miejsce, jakie przypisuje im reżyser w plastyce całego spektaklu; słowem równie ważna jest tu przestrzeń, światło, kostium czy scenografia. Warzecha jest także dobrym portrecistą – na uwagę zasługuje ostatnie zdjęcie z poniższego zestawienia. Pochodzi ono z sesji promocyjnej Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a postać na nim przedstawiona wpisuje się w szerszy konekst historii malarstwa.

zdjęcia | http://www.bartekwarzecha.com/

blog artysty (klik)

8 i okładka

9 (3)

10 (3)

11 (2)

#4 Kasia Chmura-Cegiełkowska

W pracach Kasi Chmury-Cegielkowskiej postaci na scenie często tracą swoje indywidualne rysy na rzecz nadrzędnej kompozycji. Mamy tu więc ludzi wyeksponowanych bardziej jak quasi-architektoniczne konstrukcje niż jako indywidualności. W wypadku zdjęć spektakli dramatycznych, fotografowani zostają wpisani w dynamiczną kompozycję otwartą, znacznie wychodzącą poza kadr.

zdjęcia | http://www.teatralna.com/

12 (1)

13 (2)

14 (1)

tekst | Karolina Rospondek.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News