Polskie filmy, które mogłeś przegapić

Mężczyzna i kobieta stoją w kuchni

Pogoda za oknem zachęca tylko do chwilowego przemienienia się w „burrito of sadness”. Naszym zdaniem mało co ratuje popołudnie lepiej niż dobry film. Dlatego przygotowaliśmy listę 7 produkcji, o których nie było aż tak głośno jak na to zasługują.  Na nasz celownik trafiły: polskie filmy z ostatnich kilku lat.

1. Esterhazy, reż. Izabela Plucińska

Kiedy ostatnio lepiliście coś z plasteliny? Patrząc na postaci w animacji Izabeli Plucińskiej ma się ochotę powrócić do czasów szkoły podstawowej.  Ale nie dajcie się zwieść, uroczy królik to bohater opowieści o historycznych przemianach i upadku muru berlińskiego.

2. Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox

Jeżeli cenicie sobie sarkazm, ale czasami ukradkiem lubicie otrzeć łzę wzruszenia, to film dla was. Nie jest to łzawa komedia, ale inteligentne i niebanalne kino. Plus za zaskakującą rolę Wojciecha Mecwaldowskiego, który pokazał zupełnie nowe oblicze, zrywając z dotychczasowym, sowizdrzalskim wizerunkiem.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


3. Dzień kobiet, reż. Maria Sadowska

Na fali ostatnich wydarzeń i walki kobiet o swoje prawa, warto przypomnieć film Marii Sadowskiej, którą kojarzymy przede wszystkim z muzyką. Nie do końca słusznie, bo piosenkarka ukończyła reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Pomysł na scenariusz „Dnia kobiet” powstał w oparciu o historię Bożeny Łopackiej, która złożyła pozew przeciwko popularnemu dyskontowi z powodu niehumanitarego traktowania pracowników.

4. Małe stłuczki, reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb

Troje młodych bohaterów zagubionych w codzienności i własnych emocjach. Do tego kameralna ścieżka dźwiękowa Enchanted Hunters. Dwie przyjaciółki dzielą mieszkanie w Łodzi. Na co dzień zajmują się opróżnianiem opuszczonych mieszkań z pozostawionych szpargałów. Jak to zwykle bywa, ich losy zmienia pojawienie się trzeciej osoby – porzuconego przez żonę mężczyzny.

5. 15 stron świata, Zuzanna Solankiewicz

Film Zuzanny Solankiewicz to audiowizualny zapis muzycznych eksperymentów Eugeniusza Rudnika, ikony Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Już w latach 60. ubiegłego wieku Rudnik tworzył dźwięki, które obecnie powstają przy pomocy, nieistniejących wówczas sprzętów elektronicznych. Jak tu się nie zachwycać?

6. Baby Bump, reż. Kuba Czekaj

„Baby Bump” przenosi widza w głąb umysłu dojrzewającego chłopca, który nie radzi sobie ze zmianami w ciele i psychice. Dziwny, przepełniony osobliwymi obrazami film, odlatujący czasem w sfery, których nie znamy z polskiego kina.

7. 21 x Nowy Jork, reż. Piotr Stasik

Senny obraz Nowego Jorku opowiedziany przez 21 osób i historii, które reżyser poznał w tamtejszym metrze. Wyłania się z nich obraz samotności w wielkim mieście i choć brzmi to banalnie, dokument nie ma nic wspólnego z kiczem.

Tekst: Katarzyna Plencler

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News