9 największych plagiatów w historii muzyki i Led Zeppelin

plagiat w muzyce led zeppelin

„Blurred Lines” nie było pierwszym głośnym plagiatem. W historii muzyki mieliśmy ich już tysiące. Oto kilka głośnych spraw związanych z kradzieżami melodii, tekstów czy całych piosenek.

1. Johnny Cash „Folsom Prison Blues” vs. Gordon Jenkins „Crescent City Blues”

Wydawać by się mogło, że Johnny Cash był na tyle genialny, że nawet nie śniło mu się plagiatować czyichś  utworów. Niestety, nawet tak wielkiemu mistrzowi zdarzyła się wtopa. I to nie byle jaka, bo dotyczyła jednego z najważniejszych utworów w karierze piosenkarza. Okazało się, że „Folsom Prison Blues” jest w dużej mierze oparte zarówno tekstowo, jak i melodycznie na „Crescent City Blues” autorstwa Gordona Jenkinsa.

2. The Beatles „Come Together” vs. Chuck Berry „You can’t catch me”

O Chucku Berrym mówi się, że wpłynął na większość najlepszych gitarzystów na świecie. Z pewnością zrobił na Johnie Lenonie takie wrażenie, że ten zdecydował pożyczyć melodię z „You can’t catch me” i wykorzystać ją w „Come Together”. Sprawa zakończyła się bardzo długim procesem sądowym. Jego efektem było wiele zobowiązań, które Lenon musiał wykonać na rzecz wydawcy Berry’ego.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


 

3. The Strokes „Last Night” vs. Tom Petty and the Heartbreakers’ “American Girl”

W tym przypadku podobieństwo jest widoczne już w pierwszych taktach. The Strokes zerżnęli po prostu podkład muzyczny z klasyka amerykańskiego rocka.

4. Rod Stewart’s „Do Ya Think I’m Sexy?” vs. Jorge Ben’s „Taj Mahal”

Tak, nawet Rod Stewart dopuścił się plagiatu. W swoim megahicie użył części tekstu występującego w brazylijskim utworze z 1976 roku. Co ciekawe, Jorge Ben pozwał Stewarta, lecz nie chciał od niego pieniędzy dla siebie.  Zamiast tego Stewart miał przeznaczyć je na UNICEF. Sąd orzekł winę megagwiazdora, który przekazał część zysków na organizację charytatywną.

5. Radiohead’s „Creep”  vs. Albert Hammond’s „The Air That I Breathe”

Jak wszyscy, to wszyscy. Nawet Thom Yorke posunął się w trakcie swojej kariery do kradzieży. Tym razem skradziono melodię oraz akordy wykorzystywane w „Creep”. Autorzy oryginalnej koncepcji w porę ogarnęli, jakimi Radiohead są kłamczuszkami i na drodze sądowej wymusili umieszczenie ich w creditsach singla oraz albumu.

6. Oasis’ „Shakermaker” vs. The New Seekers’ „I’d Like to Teach the World to Sing”

Chłopaki z Oasis chyba myśleli, że australijskiej muzyki nie słucha się w Europie i Stanach Zjednoczonych, więc postanowili zerżnąć koncepcję od The New Seekers – zespołu z kraju kangurów, misiów koala i innych krwiożerczych bestii.

7. Avril Lavigne’s „Girlfriend” vs. The Rubinoos’ „I Wanna Be Your Boyfriend”

Jeżeli urodziliście się na początku lat 90. to w czasach pobytu w podbazie i gimbazie prawdopodobnie rzygaliście przesytem Avril Lavigne. Jej hicior „Girlfriend”, który doprowadzał do szewskiej pasji, każdego kto miał jakkolwiek wyrobiony gust muzyczny, wkurzył również członków zespołu The Rubinoos. Zdecydowali się pozwać gwiazdę, ponieważ stwierdzili, że to oni pierwsi wykorzystali motyw wykrzyczenia komuś chęć zawarcia związku. Avril zarzekała się nawet na Myspace (łooo, jaki oldshool), że nigdy w życiu nie słyszała nawet piosenki „I Wanna Be Your Boyfriend”. Jak zakończył się proces? Tego nie wie nikt, poza samymi zainteresowanymi – doszło do niejawnej ugody pomiędzy stronami.

8. Coldplay’s „Viva La Vida” vs. Joe Satriani’s „If I Could Fly”

Gigant gitary zdenerwował się na jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w historii muzyki. Przebój „Viva La Vida” był w interpretacji Starianiego częściową kopią jego utworu. Muzycy Coldplay początkowo umywali ręce, jednak, jak się później okazało, doszło pomiędzy twórcami do niejawnego porozumienia. A więc coś musiało być na rzeczy.

9. The Offspring’s “Why Don’t You Get a Job?” vs. The Beatles’ “Ob-la-di, Ob-la-da”

Pop punki z The Offspring również połakomiły się na czyjąś prace. Zespół wykorzystał legendarny utwór The Beatles. Co najśmieszniejsze, pomimo wielkiego sukcesu kawałka The Offspring, prawnicy Starra i spółki nawet nie kiwnęli palcem w stronę napisania przeciw nim pozwu.

 

10. Led Zeppelin vs. jakieś 50 innych zespołów

Przy całym naszym szacunku do Led Zeppelin, musimy to powiedzieć wprost – ten zespół powinien bardziej uchodzić za cover band. Zresztą sam Jimmy Page przyznał w jednym z wywiadów, że w wiele swoich kawałków nie włożyli za dużo własnej roboty. W linku poniżej znajdziecie trochę przykładów, jednak jest ich znacznie więcej.

Zobacz też: Nie żyje człowiek, który wynalazł funkcję „kopiuj-wklej”. Larry Tesler zmarł w wieku 74 lat

Nie żyje człowiek, który wynalazł funkcję „kopiuj-wklej”. Larry Tesler zmarł w wieku 74 lat

Zobacz też: Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News