Marszałkowska z nowym neonem. Co przedstawia „Wielka Warszawa”?

Neon #WielkaWarszawa

Nowy neon znajdziecie na fasadzie budynku przy Marszałkowskiej 77/79. Autorem neonu jest artysta Arek Vaz, a sama instalacja stanowi interpretację Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy z drugiej połowy lat dwudziestych.

Plan Ogólny Wielkiej Warszawy z 1928 roku został opracowany przez zespół urbanistów, architektów i techników pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Koncepcja obrazowała rozwój stolicy oraz jej ówczesnych przedmieść, podzielonych funkcjonalnie na: śródmiejskie City, Oś Saską i Trakt Królewski, historyczne Śródmieście z intensywną zabudową mieszkaniową, dzielnicę reprezentacyjną na Polu Mokotowskim oraz oddzielne zgrupowania dzielnic mieszkaniowych i przemysłowych. Sama ilustracja planu z lat dwudziestych została sporządzona w stylistyce inspirowanej awangardową grafiką modernistyczną.

Symboliczne znaczenie ma nie tylko wizerunek neonu, ale także jego lokalizacja – instalacja zdobi fasadę siedziby Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. To właśnie tutaj opracowywane są projekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czyli dokumenty, które tak jak Plan Ogólny Wielkiej Warszawy, nakreślają rozwój stolicy.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Neon #WielkaWarszawa powstał w ramach warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Projekt został stworzony i zgłoszony przez mieszkańca Warszawy występującego pod pseudonimem artystycznym Arek Vaz. Zamysłem projektodawcy było udowodnienie, że sztuka miejska związana ze światłem może podążać w innowacyjnym kierunku, a neony są środkiem pozwalającym łączyć historię miasta z jego przyszłością. Celem projektu było także wspieranie unikatowości warszawskich neonów oraz sztuki wykorzystującej potencjał światła i energii.

W Warszawie sztuka zamknięta jest w murach muzeów i galerii. Wciąż w przestrzeni miejskiej można spotkać niewiele artystycznych obiektów, co wyróżnia nas negatywnie na tle europejskich stolic. Przestrzeń publiczna to najlepsza okazja, by ze sztuką obcować i podziwiać ją na własnych warunkach. Mam nadzieję i mocno wierzę, że Neon Wielka Warszawa da taką szansę. Instalacja jest też wspaniałą i ciekawą podróżą w czasie do dawnej Warszawykomentuje Arek Vaz.

Arek Vaz jest absolwentem wydziału Sztuki Nowych Mediów PJTAK w Warszawie. W 2015 roku został laureatem międzynarodowego festiwalu Cannes Lions, a rok później zdobył główną nagrodę na Festivalu Art&Fashion Forum 2016 organizowanym przez Grażynę Kulczyk. Obecnie Art Director w agencji kreatywnej Havas Warsaw.

 Mężczyzna tworzący neon Dwóch mężczyzn stojących pod neonem

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News