Jak świat mody zareagował na zakaz noszenia burek w Danii?

Policjanci i kobiety w niqabie obok skutera i kwiatów na wybiegu

Kopenhaski Fashion Week, który miał miejsce w zeszłym tygodniu to, jak co roku okazja dla gości do przyjrzenia się nowym, minimalistycznym projektom, z którego znani są Duńczycy. Jednym artystą, który wyróżnił się wśród innych, był Reza Etamadi – twórca kopenhaskiej marki MUF10.

Projektant stworzył performance, który miał na celu protest przeciwko zakazowi noszenia burek w miejscu publicznym, który został uchwalony kilka dni wcześniej. Jego zdaniem, prawo uchwalone przez duński rząd ogranicza wolność wyrażania siebie poprzez ubiór. Mówi, że zakazywanie kobietom noszenia ubioru, który w żadnym stopniu nie stwarza zagrożenia innym, jest szkodliwe i niesprawiedliwe.

Sam pokaz przedstawiał ubrania z arabskimi sloganami, a modelki miały na sobie tradycyjne chusty przykrywające głowy. Jednak największą kontrowersję pozostawił po sobie sam koniec pokazu, gdzie kobiety ubrane w niqab wręczały bukiety kwiatów mężczyznom przebranym za policjantów.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Prawo, które zostało niedawno uchwalone, pozwala na karanie każdego, kto w miejscu publicznym zakrywa swoją twarz. W Iranie, gdzie się urodziłem, kobiety walczą o prawo wyboru ubrań. Walczą o wolność z życiem na linii, ponieważ to, co postrzegamy jako podstawowe prawo człowieka, społeczeństwo i politycy postrzegają jako reakcyjny ruch, który zagraża ich wierzeniom. – mówi Etamadi.

Pomimo protestów przeciwko zakazowi, nie ma na razie mowy w dyskusji publicznej o jego wycofaniu.

Tekst: Natalia Joanna Bajor

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News