Inne spojrzenie na bezdomność

Fotograf Aaron Draper uwiecznia na fotografiach bezdomnych ludzi żyjących w Kalifornii. Jego zamiarem jest ukazanie ich w nowym świetle, które przypomni innym, iż – pomimo odmiennego stylu życia – wciąż pozostają ludźmi. Seria zdjęć o nazwie „Underexposed” daje chwilę do refleksji nad nimi oraz nad nami samymi.

Aktywista nie tylko głosi piękne idee, lecz również działa. Wykorzystuje jeden z najbardziej wpływowych sposobów, oddziałując na zmysł wzroku. Spojrzenia, rzucane przez bezdomnych z fotografii, są jak żywy apel do wszystkich, którzy mają dach nad głową i patrzą na nich z góry. Co ciekawe, nie każdy przedstawiony wizerunek ukazuje „typowego menela”, który momentalnie pojawia się przed naszymi oczami. Z ich twarzy bije siła. Wśród grona bezdomnych znajduje się także młoda dziewczyna. Kilku innych wygląda niczym podróżnicy, mieszkańcy świata, którym nic nie jest straszne. Nie odstraszają. Wręcz przychodzi chęć, by móc zapoznać się z ich historią.

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-2

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Światło ma szczególne znaczenie w pracach Aarona. Fotograf używa silnego światła, by zdobyć zainteresowanie, lecz odnajduje w nim również metaforyczny i fizyczny wydźwięk. Aktywista eksponuje, wyrywa z cienia to, co normalnie jest niedoświetlone – jak tytuł projektu „Underexposed” – ukazując obraz, na który chcemy patrzeć, który możemy zrozumieć.

Zamierzonym efektem jest „namalowanie” ludzi ulicy od nowa, sprawienie, by wyglądali najlepiej wizualnie jak to tylko możliwe. Projekt osiągnie sukces, jeśli zmieni opinię choćby garstki z nas.

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-5

Duży wpływ na fotografa miał John Steinbeck, amerykański pisarz, dziennikarz i laureat nagrody Nobla. Jak twierdzi Aaron, uformował on jego wizję świata. W swoich najważniejszych dziełach „Myszy i ludzie” oraz „Grona gniewu”, przedstawia bogatą problematykę, a w niej obraz biedy. „Steinbeck miał nadzieję na zmiany społeczne, ja mam nadzieję uzyskać bardziej humanitarne podejście do ludzi bezdomnych”- mówi.

Według rejestru, w Stanach Zjednoczonych znajduje się powyżej 578 tysięcy bezdomnych. Pięćset tysięcy z nich to weterani wojenni. Może nie należy rozpatrywać bezdomności jako świadomy wyboru?

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-6

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-7

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-9

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-12

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-13

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-14

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-15

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-16

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-17

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-18

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-19

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-21

lighting-homeless-people-portraits-underexposed-aaron-draper-22

Aarona można śledzić na Facebook.com/aaron.draper.50, Instagram.com/aarondraper lub wejść na jego stronę aarondraper.com.

tekst | Aleksandra Berezowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News