Idziesz na drinka? #NieBierzRurki Dlaczego?

Wielokolorowe plastikowe rurki do napojów.

Jednorazowa rurka w Twoim drinku przeżyje Cię o kilkaset lat. Tylko w Polsce zużywa się i wyrzuca ponad 3 miliony plastikowych słomek dziennie. Tylko kilka procent trafia do recyklingu, reszta zatruwa środowisko. Zastanów się. Nie bierz rurki – informują organizatorzy akcji.

W sieci pojawiła się kampania #NieBierzRurki, zorganizowana przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie, namawiająca do zaprzestania używania plastikowych rurek do napojów.

Jak informują pomysłodawcy akcji, słomki nie są biodegradowalne i trudno je zrecyklingować, najczęściej trafiają więc do oceanów, gdzie zwierzęta mylą je z pokarmem. To niestety nie kończy się dobrze, prowadzi do uszkodzeń ciała, a nawet ich śmierci.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Skala problemu jest naprawdę wysoka. Z raportu organizacji Seas At Risk wynika, że w Unii Europejskiej rocznie zużywa się ponad 36 miliardów rurek. W Polsce jest to 1,2 miliarda, czyli ponad 3 miliony słomek dziennie. W słynących z generowania największej ilości śmieci Stanach Zjednoczonych codzienne zużycie rurek to aż 500 milionów, co daje około 1,4 miliona kilogramów plastiku, który trafia na wysypiska i do oceanów każdego dnia. Żeby zwizualizować te ogromne liczby, należy sobie wyobrazić 120 autobusów, wypełnionych po brzegi plastikiem.

To wielki problem dotyczący tak błahej rzeczy. Można śmiało powiedzieć, że jest to chyba najbardziej bezsensowna rzecz, jaką wymyślił człowiek. Plastikowe rurki do picia są jednorazowe, a marketing sprawił, że nie wyobrażamy sobie wypić bez nich drinka.

Czytaj również: LEGO będzie produkowało klocki z ekologicznych materiałów

Do akcji przyłącza się coraz więcej osób, a także barów czy restauracji, które decydują się wyeliminować plastikowe rurki z użycia.

Co może zrobić każdy z nas? Zamawiając napój, zrezygnujmy ze słomki. To niewielkie wyrzeczenie, ale duży krok, aby zmniejszyć ilość produkowanych przez nas odpadków.

Tekst: Maja Lipiec

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News