Historia kostiumu kąpielowego

Wakacje bez bikini? Ciężko to sobie wyobrazić. Sezon urlopowy sprzyja nadmorskim podróżom i opaleniźnie. Plaże pełne są kobiet ubranych w skąpy dwuczęściowy kostium, który wdzięcznie eksponuje sylwetkę.

Niesłuszne jest przekonanie, że bikini jest wynalazkiem XX wieku. Świadczą o tym, odkryte na Sycylii mozaiki, datowane na III-IV wiek naszej ery. Przedstawione na nich kobiety, maja na sobie dwuczęściowy strój, przypominający współczesne bikini.

wtfarthistory.com/
wtfarthistory.com/

 

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Od czasów średniowiecza, aż do początku XIX wieku moda plażowa kojarzyła się z długą, lnianą koszulą. Ubranie całkowicie uniemożliwiało pływanie oraz skutecznie chroniło przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami. Jest to ściśle powiązane z postrzeganiem zasad moralnych, które ówcześnie obowiązywały. Z obawy przed rozmaitymi chorobami, kąpiele rekreacyjne nie były zbyt popularne. Na plaży, kobiece ciało osłaniały specjalne, sięgające kostek oraz zapinane pod szyją suknie. Dodatkowo często wszywano obciążniki, aby materiał nie unosił się nad wodą.

suknia kąpielowa 1

Z czasem długość sukni kąpielowej stopniowo się skracała, odsłaniając nogi. Niekiedy zakładano jednak dodatkowo pantalony. Pod koniec XIX wieku pojawił się jednoczęściowy kostium, składający się z bluzy i spodni. Popularne były również nakrycia głowy w postaci rozmaitych kapeluszy.

suknia kąpielowa 2

Wiek XX przyniósł rewolucyjne zmiany. W 1909 roku za zbyt skąpy strój kąpielowy aresztowana została australijska pływaczka Annette Kellerman. Od czasów kontrowersyjnego zatrzymania, kostiumy plażowe stawały się coraz lżejsze i coraz bardziej skąpe.

W latach 20. ubiegłego wieku miał miejsce prawdziwa przełom obyczajowy. Kostiumy stały się opięte i jednocześnie odkrywały ramiona i dekolt, skrócono również nogawki. Góra część usztywniana była fiszbinami, co podkreślało kobiecą sylwetkę. W latach 30. zaczęły przypominać te współczesne – wykonane z elastycznego materiału, ściśle przylegały do ciała. Ważnym elementem był również gorset, który mimo upadku popularności na rynku bieliźniarskim, z powodzeniem był noszony na plaży. Gorset tuszował mankamenty sylwetki, spłaszczając brzuch i podkreślając kobiece piersi.

suknia kąpielowa 3

kostium 3

Ogromnej rewolucji w kostiumach kąpielowych dokonał francuski projektant Louis Reard, który w 1946 roku wynalazł i zaprezentował dwuczęściowy, skąpy strój, określany mianem bikini. Sama nazwa pochodzi od atolu Bikini na Pacyfiku, gdzie prowadzone były testy bomb atomowych. Projekt dość szybko został okrzyknięty największym skandalem w historii ubioru – więcej odkrywał niż zasłaniał. Mimo kontrowersji, bikini szybko stało się popularne na europejskich plażach.

kostium 4

Amerykanie sceptycznie przyjęli projekt Rearda. Przyjmuje się, iż film „I Bóg stworzył kobietę” z Brigitte Bardot prezentującej swe wdzięki w bikini, miał duży udział w spopularyzowaniu skąpego stroju za oceanem.

vogue.co.uk
vogue.co.uk

bb

Kolejnym przełomem był rok 1964 i kostium monokini autorstwa Rudiego Gernreicha. Pierwotny model stroju odsłaniał kobiece piersi. Ważnym momentem są również lata 70. i początek produkcji kostiumów ze specjalnej tkaniny – Lycra, która dzięki elastyczności i szybkiemu wysychaniu, idealnie nadawała się na stroje kąpielowe. W latach 80. kobiety zaczęły nosić stringi na plaży. Od tamtej pory, moda na kostiumy kąpielowe wciąż ewoluuje, prezentując coraz śmielsze propozycje.

monokini

 

Tekst | Wioleta Żochowska

Foto  | dioneaqua.com.pl

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News