Festiwal Filmów Polskich „Wisła”: 17 dni z polską kulturą

Ludzie stojący w pomieszczeniu, na pierwszym planie plakat Festiwalu Filmowego Wisła

W tym roku Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie obchodzi swój okrągły, dziesiąty jubileusz. Moskiewską publiczność czeka 17 dni obfitych w polską kulturę filmy, książki, sztuki, wystawy, koncerty i godziny twórczych rozmów. Przed Wami mała zapowiedź tego, co przygotowali organizatorzy!

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się od 10 lat w Rosji, dzięki czemu zajmuje ważną pozycję na mapie tamtejszych wydarzeń kulturalnych. Każdego roku organizatorzy starają się rozszerzać granice projektu, prezentując polską kinematografię również w innych krajach. Tym sposobem, w 2017 roku odbędzie się 5. Wisła w Tadżykistanie oraz 2. w Azerbejdżanie. Festiwal wraca również po raz drugi do Uzbekistanu. Organizatorzy postanowili zawalczyć o widzów w Serbii i Gruzji, organizując tam pierwsze edycje festiwalu. Jednak przejdźmy do 10. edycji Wisły w Moskwie. Kiedy i co nas tam czeka?

Tytułowe 17 dni z polską kulturą , czyli Festiwal Filmów Polskich Wisła rozpocznie się już 25 maja i zakończy 10 czerwca. Polskie produkcje zostaną zaprezentowane w aż pięciu moskiewskich kinach: Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Iluzjon, Oktiabr, Pionier oraz Elektroteatr. Natomiast repliki w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2017 roku.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Na jubileuszowej edycji Festiwalu w Moskwie najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą w ramach Konkursu Głównego oraz sekcji Panorama Polskiego Kina. O statuetkę Słonia zawalczy między innymi nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu roku, debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina, ukazujący losy rodziny Beksińskich.

Jury i widzowie ocenią także thriller Marcina Koszałki Czerwony pająk, inspirowany głośną historią mordercy z Krakowa. W Panoramie polskiego kina publiczność obejrzy między innymi barwną pocztówkę z lat 50. XX wieku – najnowszy film Janusza Majewskiego Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Z kolei kolorowe lata 80., a w nich Warszawę tętniącą muzyką, tańcem i śpiewem ukaże musical Agnieszki Smoczyńskiej Córki dancingu.

Pragnąc upamiętnić postać wielkiego mistrza polskiego kina, zaplanowana w programie jest także retrospektywa twórczości Andrzeja Wajdy. Przypomniana zostanie między innymi trylogia reżysera pokazująca, jak kształtowała się nowoczesna EuropaCzłowiek z marmuru, Człowiek z żelaza oraz Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Organizatorzy nie zapomnieli również o niekwestionowanej ikonie polskiej sceny aktorskiejDanucie Szaflarskiej. W ramach pokazu specjalnego zaprezentowana zostanie nostalgiczna wędrówka przez życie w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, dramat Pora umierać z przepiękną, główną rolą Danuty Szaflarskiej.

Do programu włączona została także szeroka sekcja filmów dokumentalnych, które do tej pory prezentowane były wyłącznie w ramach pokazów specjalnych. W bloku odnajdziemy przykładowo rewelacyjny dokument Wojciecha Staronia Bracia, opowiadający niezwykłą historię wybitnego malarza Alfonsa Kułakowskiego i jego brata Mieczysława. Planowany jest również pokaz filmu Pawła Łozińskiego Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, Łowców miodu Krystiana Matyska, a także debiutów młodych polskich dokumentalistów.

Tradycyjnie do współpracy przy Festiwalu zaproszona został Szkoła Filmowa w Łodzi, Warszawska Szkoła Filmowa oraz Studio Munka. Blok Teatr na ekranie, czyli pokazy najlepszych spektakli telewizyjnych, zrealizowane zostaną wspólnie z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Na zakończenie dodamy, że w trakcie Festiwalu Wisła, odbędzie się także wiele wydarzeń około-festiwalowych, takich jak dyskusje twórców z Polski z widzami.  Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

Plakat 10 festiwalu Wisła

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News