Estetycznie doskonała inność. Jacek Kołodziejski z wystawą „Freckle/s” w Warszawie

Mężczyzna z namalowanymi kropkami i pudełka

Sztuka sama w sobie od zawsze budziła kontrowersje. Bez znaczenia czy były to obfite, kobiece kształty u Rubensa, prospołeczne graffiti Banksy’ego czy szokujące i wykraczające poza ludzkie zmysły przedsięwzięcia Mariny Abramović.

Tworzona przez ludzi — dla ludzi — właśnie ich samych zaskakiwała, skłaniała do refleksji, czasem odpychała. Projekty Jacka Kołodziejskiego intrygują. Zmuszają odbiorcę, żeby się zatrzymał. I patrzył.

Jacek Kołodziejski to urodzony w 1980 roku artysta wizualny. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiował również film i fotografię w Wyższej Szkole Projektowania w Łodzi. W swojej działalności skupia się głównie na fotografii, którą umiejętnie łączy z innymi dziedzinami sztuki takimi jak malarstwo, design, rzeźba czy wideo. Swoje prace prezentował w wielu galeriach na świecie i w Polsce. Zdobywał również liczne nagrody zarówno w dziedzinie sztuki, jak i w branży reklamowej. W 2018 roku został nagrodzony za projekt najlepszej okładki muzycznej do albumu Dawida Podsiadło Małomiasteczkowy.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jego prace charakteryzują się niezwykłą starannością, kreatywnością i dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. W ciekawy sposób potrafi uchwycić tę inność obiektu lub osoby i oprawić ją w perfekcyjnie dopracowany kadr. Sprawia to, że patrząc widzimy estetyczną doskonałość.

Projekt Freckle/s zaczął powstawać już na studiach. Inspiracją do tego konceptu była twórczość Romana Opałki. Jacek Kołodziejski rozpoczął swoje działania od analizy figury idealnej — kwadratu. W wyniku rozwoju prac powstała nieregularna plama — pieg – która stała się spoiwem i motywem przewodnim przedsięwzięcia.

Projekt Freckle/s był prezentowany w Nowym Jorku oraz Paryżu. W Warszawie można go zobaczyć od 7 marca do 7 kwietnia 2018 w Rabbithole Art Room przy ulicy Poznańskiej 15.

Tekst: Natalia Kopańska

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News