7 queerowych adaptacji filmowych, które musicie obejrzeć

Trzy zdjęcia przedstawiajace pary LGBT

Wiecie, że wiele poruszających, queerowych filmów, które prawdopodobnie znacie, to filmowe adaptacje powieści, komiksów lub sztuk teatralnych?

Jeśli śledzicie Oscary albo Festiwal w Cannes na pewno zauważyliście, że na ceremoniach wręczenia nagród pojawia się coraz więcej filmów o tematyce LGBT. Wystarczy spojrzeć na dwie ostatnie gale Oscarów. W 2017 roku statuetkę za najlepszy film zgarnął Moonlight, wywołując przy tym spore zamieszanie (i to nie ze względu na poruszaną tematykę). Natomiast tegoroczną ceremonię z nagrodą za najlepszy film nieanglojęzyczny opuścili twórcy Fantastycznej kobiety. I choć Tamte dni, tamte noce nie zdobyły najważniejszego wyróżnienia, długo nie zapomnimy tego filmu.

1. Samotny mężczyzna

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


https://www.youtube.com/watch?v=sC9Zm1UJ7zs

Zmysłowy ukłon w stronę homoseksualnej społeczności, żyjącej w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Tom Ford wyreżyserował historię samotności homoseksualnego wykładowcy uniwersyteckiego zamkniętej w codziennych drobiazgach i przedstawił ją za pomocą sepiowych i czarno-białych kadrów. A to wszystko na podstawie powieści Christophera Isherwooda o tym samym tytule. Koniecznie wsłuchajcie się też w niesamowity soundtrack.

2. Tom

Xaviera Dolana można albo kochać, albo nienawidzić. Na pewno nie można pozostać obojętnym wobec Kanadyjczyka, zwłaszcza w kontekście kina queerowego. Dolan na podstawie sztuki Michela Marca Boucharda o tym samym tytule stworzył prawdziwy thriller psychologiczny. Tom, którego zagrał sam Xavier, przyjeżdża do małej miejscowości na pogrzeb partnera, gdzie nawiązuje dziwaczną relację z jego agresywnym bratem.

3. Życie Adeli – Rozdział 1 i 2

Nagrodzone Złotą Palmą za najlepszy film na festiwalu w Cannes w 2013 roku, Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 to opowieść o romansie dwóch młodych Francuzek, nastoletniej Adèli i Emmy. Uwagę niewątpliwie przykuwa to, jak Abdellatif Kechiche przedstawia kobiecą uczuciowość i erotykę. Reżyser wzorował się na komiksie Julie Maroh, Blue Is The Warmest Color. Autorka podobno miała do niego żal za to, że nie zaprosił jej do pracy nad scenariuszem.

4. Nowa dziewczyna

François Ozon wykorzystał powieść Ruth Rendell do stworzenia złożonego, pełnego napięcia, queerowego dramatu. Śmierć kobiety, będącej żoną Davida i najlepszą przyjaciółką Claire, łączy bohaterów już na samym początku filmu. Jednak dopiero odkryty przez Claire sekret wdowca, choć szokujący, naprawdę ich do siebie zbliża. Pełna emocjonalnych skrajności historia, w której Ozon bawi się z nami konwencjami.

5. Dziewczyna z portretu

Trudno powiedzieć, co najbardziej porusza w tym filmie – queerowa tematyka czy wzruszająca gra Eddiego Redmayne’a i Alicii Vikander. Pewne jest to, że ten film bardzo głęboko dotyka widza. Chociaż historia zmiany płci Lili Elbe (przed operacją Einar Wegner) jest prawdziwa, Dziewczyna z portretu jest adaptacją powieści Davida Eberschoffa, który inspirował się wydarzeniami z życia duńskiej artystki.

6. Carol

Nawet sama Patricia Highsmith, autorka powieści Carol, stwierdziła, że ta historia wywołałaby zbyt wielki skandal i dlatego wydała ją pod pseudonimem. Do napisania książki przyznała się w latach 80. Na szczęście Todd Haynes nie musiał już borykać się z podobnymi problemami, tworząc na podstawie tej powieści dramatyczny film o miłości młodej Therese do dojrzałej mężatki, Carol. Przyciągająca kreacja aktorska Cate Blanchett i Rooney Mary.

7. Tamte dni, tamte noce

Powiedzmy sobie szczerze – tego filmu nie mogło zabraknąć. Sensualna, gorąca powieść o dojrzewającej w słońcu miłości nastoletniego Elio i asystenta jego ojca, Olivera, którą Luca Guadagino przeniósł na ekrany kin. Autor książki, Adré Aciman zagrał nawet epizodyczną rolę w filmie. Zaraz potem, cały świat zakochał się w Timothéem Chalamecie i widokach położonego na południu Włoch miasteczka.

Tekst: Mateusz Sidorek

1/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News