5 rzeczy, które znajdziesz tylko w Japonii

Japońskie miasto nocą

Pełna subtelności i niedopowiedzeń. Nieodgadniona i daleka. Czasem fascynująco niedorzeczna. Japonia. Życie na tym niezwykłym łańcuchu wysp rozgrywa się między słowami.

Jeśli ciebie również urzeka Kraj Kwitnącej Wiśni, to poniżej poznasz 5 rzeczy, które znajdziesz tylko w Japonii – prosto z książki Przepis na życie po japońsku.

Czytaj również: 5 rzeczy, których nie wiedzieliście o Japonii

1. Słowa bez odpowiedników

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


O tym, jak niezwykły i odmienny od zachodniego potrafi być sposób myślenia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni świadczą japońskie słowa, które nie mają swoich odpowiedników w żadnym innym języku. Jednym z nich jest wyrażenie okagesama, którego Japończycy używają nieustannie, a tłumaczy się je jako dzięki tobie. Jeśli na przykład ktoś zauważy, że wykurowałeś się z przeziębienia, mówisz do niego okegasama (mimo, że faktycznie nie miał nic wspólnego z Twoim wyzdrowieniem).

Animowana ręka pisząca po kartce

2. Dziewczyny z Harajuku

Luksusowe butiki najlepszych projektantów i marek, drogie kawiarnie i punkty obsługi – tokijska dzielnica Harajuku nazywana jest japońską mekką mody, a jej nieodłącznym składnikiem są harajuku girls. Odważne, ekstrawaganckie i barwne kobiety, przebrane w stroje nawiązujące do mange czy anime wyznaczają trendy, z których czerpie nie tylko japoński przemysł modowy.

Azjatki ubrane na kolorowo

3. Teatr kabuki

Wizyta w Japonii nie będzie pełna, jeśli w jej programie nie znajdziesz miejsca na niesamowite widowisko, jakim jest kabuki. Teatr ten narodził się w XVI wieku, kiedy grały w nim jeszcze kobiety, a jego charakter było dużo bardziej szokujący i przesycony erotyzmem. Dziś widowiska kabuki są zdecydowanie mniej kontrowersyjne, lecz nadal przesycone ekstrawagancją i przepychem. Aktorzy noszą wyrazisty makijaż, a ich ruchy sceniczne charakteryzują się silną i wyszukaną ekspresją.

Kobieta i meżczyzna w tradycyjnych japońskich strojach

4. Waka – poezja jako umiejętność społeczna

Wyobraź sobie społeczeństwo, w którym poezja jest uznawana za jedną z najważniejszych umiejętności społecznych. Tak wyglądała Japonia w okresie Heian, czyli od VII do XII wieku. Charakter i inteligencję kobiet i mężczyzn oceniano na podstawie… umiejętności komponowania wierszy. Było to istotne zwłaszcza gdy chodziło o sprawy sercowe. Zanim kochankowie się spotkali w alkowie (i po raz pierwszy zobaczyli), wymieniali się miłosnymi wierszami, będącymi najbardziej wyrafinowaną formą flirtu.

Kartki z japońskimi wierszami

5. Teatr nō

Teatr, który nosi dumne miano najstarszego z nadal istniejących teatrów na świecie. Początkowo były to przedstawienia wyłącznie dla samurajów, które trwały cały dzień. Z biegiem czasu widowisko zostało skrócone do dwóch godzin i otwarte dla każdego widza. Przedstawienie nō z reguły odbywa się bez dekoracji – scenografia to jedynie bardzo proste makiety i bambusowe stelaże, które mają symbolizować np. budowle. Tym, co zachwyca w tej formie sztuki są niezwykle kunsztowne stroje oraz maski, które odzwierciedlają emocje bohaterów: gniew, smutek, radość.

Kobieta z maską na twarzy w japońskim stroju

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News